’LEX Pilot’ – ustawa 'Prawo komunikacji elektronicznej’ już po opiniowaniu
’Prawo komunikacji elektronicznej’ jest już po opiniowaniu, właśnie RCL opublikował dokumentację. 'LEX Pilot’ już nie jest 'pilot’, kontrowersyjne przepisy zniknęły z dokumentu.
W zamian pojawiły się jednak nowe zapisy, które wzbudzają nowe wątpliwości operatorów – mam na myśli np. zapisy art. 47, który przez większość jest odczytywany jako obowiązek przechowywania danych przez operatorów na zasobach umiejscowionych tylko w na terenie RP. Kolejne kontrowersje pojawiają się przy zapisie art. 49, który ma określać zakres danych objętych obowiązkiem zatrzymywania i udostępniania przez operatorów. Wielu opiniujących podnosi to, że proponowane zapisy są mało precyzyjne.
Ciekawą propozycją są zapisy art. 286 i 288, gdzie mowa jest o używaniu w kontaktach z klientem co najwyżej dwóch wzorców umownych. Dodatkowo w art. 288 jest zawarty katalog danych, jakie w tych dwóch wzorcach powinny być zawarte.
Uwag do proponowanych zapisów na pewno będzie dużo, bo temat jest bardzo ważny.
O powadze zmian niech świadczy drugi dokument, który jest procedowany razem z ustawą – ’Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej’. Regulacja wskazuje na zmiany, jakie nowe prawo telekomunikacyjne niesie ze sobą. Wymienionych tam zostało 62 regulacji, które ulegają zmianie wraz z nową ustawą.
Dla ułatwienia zrozumienia i wprowadzenia zmian Kancelaria Pałucki & Szkutnik przygotowała krótki katalog przykładowych zmian. Zapraszamy do zapoznania się z tym dokumentem i do kontaktu z Kancelarią.
Grzegorz Pająk