W zasadzie to już pewne – mamy nowego Prezesa UODO, to Mirosław Wróblewski

0
(0)

W środę 17 stycznia Senat RP wyraził zgodę na powołanie Mirosława Wróblewskiego na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dzień wcześniej odbyło się głosowanie w sejmie, posłowie wybierali ostatecznie pomiędzy kandydaturami Mirosława Wróblewskiego i Jakuba Groszkowskiego, ostatecznie wygrała kandydatura Pana Mirosława.

Przed głosowaniem Mirosław Wróblewski powiedział, że jednym z największych współczesnych wyzwań w obszarze ochrony danych osobowych jest sztuczna inteligencja.

A przypominając wysłuchanie w sejmie można jeszcze wspomnieć o kwestii niezbędnej reorganizacji w urzędzie (współpracy z aktorami społecznymi, wzmocnienie kompetencji technicznych), zidentyfikowaniu i załataniu luki w systemie ochrony danych osobowych oraz o odbudowaniu zaufaniu do samego urzędu.

W dużym skrócie myślę, że Pan Mirosław Wróblewski zawarł w tych kilku punktach rzeczywiście najistotniejsze sprawy do poprawy, jakie wynikają z obecnych problemów UODO. Ale takich kwestii jest znacznie więcej, i będą się one pojawiać zarówno przy każdej kolejnej regulacji związanej z usługami cyfrowymi, a także przy koordynacji wewnętrznych prac legislacyjnych, bo też jest duży problem naszego systemu.

Tak więc wyzwań jest bardzo dużo, zakres prac bardzo szeroki, materia spraw w wielu miejscach nie jest oczywista. Wszyscy mamy nadzieję, że praca urzędu pod nowym kierownictwem będzie efektywniejsza niż to, co widzieliśmy do tej pory.

Ze swojej strony życzymy dużo wytrwałości i sukcesów – dla wszystkich zainteresowanych stron. 🙂

Grzegorz Pająk

Źródła:

https://www.prawo.pl/biznes/miroslaw-wroblewski-nowym-prezesem-uodo,524954.html

http://panoptykon.org/miroslaw-wroblewski-nowym-prezesem-urzedu-ochrony-danych-osobowych

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6436575,nowy-prezes-uodo-sejm-powolal-miroslawa-wroblewskiego-potrzebna-jesz.html

Zdjęcia – z podanych linków, za PAP

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *