Dezinformacja jest zagrożeniem

0
(0)

Przed chwilą wicepremier Krzysztof Gawkowski potwierdził, że depesza PAP o częściowej mobilizacji w Polsce jest fałszywa. Wiele wskazuje na to, że jest to atak grup cyberprzestępczych inspirowanych przez stronę rosyjską. „Do ataku doszło przy użyciu złośliwego oprogramowania, które było wynikiem infiltracji kont jednego z pracowników PAP. Oprogramowanie miało za zadanie doprowadzić do przejęcia haseł, a później wprowadzenia nieprawdziwej informacji” – tłumaczył Gawkowski na konferencji prasowej1. Tekst depeszy oraz krótki komentarz podał niebezpiecznik.pl, sprawę skomentował również sekurak.

Jest to kolejny dowód na to, że wojna w cyfrowej przestrzeni trwa na dobre. O wpływie obcych grup na politykę i świadomość społeczną kolejnych państw mówi się coraz częściej. Najgłośniejsze przypadki to oczywiście wybory w USA oraz brexit. Ale nasz podwórko nie jest gorsze, w zasadzie od kiedy tylko wybuchła pełnoskalowa wojna w Ukrainie i rząd Polski zgodził się na przyjazd emigrantów, takie techniki były i są stosowane cały czas.

Niedawno prezentowałem na naszym blogu raport ENISA, gdzie prezentowano najnowsze top zagrożenia związane z cybebezpieczeństwem, dezinformacja znalazła się tam na siódmym miejscu (pierwsze to ciągłość łańcucha dostaw). Warto przypomnieć „The Global Risk Report”, opublikowany na początku 2024 roku. Raport opracowany został we współpracy z Marshem McLennanem oraz Zurich Insurance Group i przedstawia analizy, które wskazują na najpoważniejsze zagrożenia, z jakimi możemy się zmierzyć w ciągu następnej dekady w kontekście szybkich zmian technologicznych, niepewności gospodarczej, ocieplającej się planety i konfliktów (link do skróconej wersji, a tu do pełnej wersji raportu).

Podstawowe zagrożenia przedstawiono w poniższej tabeli:

Jak widać po tabeli z lewej strony (czasowo nam bliższej), dezinformacja, polaryzacja społeczeństwa i incydenty bezpieczeństwa to nasze najpoważniejsze zagrożenia w bieżącym czasie. A za chwilę mierzyć się będziemy z zagrożeniami wynikającymi ze zmian środowiskowych. Czy jesteśmy na to właściwie przygotowani?

Czas w naszych środowiskach (w domu, w firmie) przykładać szerszą wagę do kwestii wiarygodności, rzetelności, weryfikowaniu danych i przekazywanych nam informacji. Nie tak dawno temu mówiło się, że informacje prasowe (szczególnie z pewnych źródeł) są pewne, bo przed publikacją każdy robi dokładny research publikacji. Wysyp, wręcz zalew informacji w ostatnich latach sprawił, że mało kto już się orientuje w tym, kto jest rzetelnym publikatorem, a kto nie. A wykorzystanie AI wcale tej sytuacji nie poprawia – przed nami start telewizyjnego kanału informacyjnego opartego w całości o AI (komentarz o tym przedsięwzięciu z YT).

Czy dalej będzie dla nas jasne, co jest prawdą a co nie?

Grzegorz Pająk

  1. Cytat z relacji Gazeta.pl ↩︎

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *