AI Act – uzgodniony

0
(0)

W sobotę (9/12/2023) został uzgodniony AI Act – zakończono rozmowy pomiędzy Radą, Komisją a Parlamentem Europejskim.

Jest to porozumienie tymi trzema ciałami (tzw. 'trialogi’), które pozwala przypuszczać, że ostateczny kształt regulacji będzie zbieżny z obecnymi zapisami, a przede wszystkim, że kontrowersyjne zapisy zostały wyjaśnione i uzgodnione pomiędzy tymi organami.

Blisko doba uzgodnień uwidacznia, jak wiele kwestii jest wciąż poddawanych do dyskusji, ile jeszcze niuansów kryje się za poszczególnymi rozwiązaniami prawnymi. Dość istotną kwestią w czasie tych negocjacji była kwestia rozwiązań technicznych, pozwalających na śledzenie w czasie rzeczywistym osób weryfikując ich dane biometryczne. Ostatecznie tego typu rozwiązania zostały z dokumentu wykreślone.

Jaki ostateczny kształt przyjmą przepisy, tego jeszcze nie wiemy. Obecne porozumienie pozwala sądzić, że ostateczne zapisy pojawią się już wkrótce. I już wiemy, że nie zadowolą one wszystkich. Niestety machina legislacyjna ma swoją ciężkość, rozwój technologiczny jest raczej kilka kroków przed prawnikami. Czy w momencie uchwalania prawa nie będzie ono już zawierało nowych luk?

Krótkie podsumowanie zakończenia negocjacji jest zamieszczone w DGP, a swój komunikat wydała również Komisja Europejska.

Grzegorz Pająk

Edit: 19/12/2023

Polecam też bardzo ciekawe podsumowanie prac dotyczące uzgodnienia tej regulacji, jakie ukazało się w spidersweb+, jest to rozmowa z P. Katarzyną Szymielewicz, prezeską Fundacji Panoptykon.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *