Dyrektywa o pracy dla platform elektronicznych
W Brukseli trwają rozmowy o ostatecznym kształcie dyrektywy regulującej pracę dla platform elektronicznych (czyli pracę dla platform typu UBER, GLOVO, itp.)
Jak pisze DGP: „(…) W ubiegłym tygodniu wstępne porozumienie co do kształtu dyrektywy zawarły Rada UE i europarlament. Jego tekst musi jednak zostać jeszcze zatwierdzony przez każdą z tych instytucji. Parlament Europejski zajmie się tym najwcześniej w połowie stycznia. Jeśli zaś chodzi o Radę, decydująca dla jej stanowiska będzie wcześniejsza decyzja Coreper (Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy UE), która ma zostać podjęta już w tym tygodniu.(…)”.
Dyrektywa należy raczej do gatunku tych trudniejszych, nie będzie łatwe uzyskania konsensusu wszystkich stron. Jak zwracają uwagę konsultanci z Konfederacji Lewiatan, problematyczne może być przede wszystkim domniemanie istnienia stosunku pracy osób zarobkujących za pośrednictwem tychże platform. Osoba taka będzie uznana za pracownika etatowego po spełnieniu co najmniej dwóch z pięciu przesłanek (m.in. nadzoru nad zleceniami, kontroli przydziału zadań oraz ograniczeń w wyborze godzin pracy czy swobody organizacji pracy). Na problem ten wskazuje nie tylko Lewiatan, ale także inni specjaliści, a jest to tylko jeden z tych trudniejszych wątków. Odsyłam tu na stronę Konfederacji Lewiatan z informacjami i ich oficjalnym stanowiskiem.
Osiągnięte porozumienie pomiędzy Radą EU i europarlamentem nie zostało jeszcze opublikowane, trudno więc odnosić się do niego w szczegółach. Dostępne informacje możemy przejrzeć na stronie komisji. Widok ludzi na rowerach z plecakami GLOVO czy też UBER EATS na dobre zagościł u nas już jakiś czas temu. Ten sposób zarobkowania ma swoje plusy, ale ma też swoje patologie (wspominał o tym np. sw+). Sprawa jest o tyle ważna, że (jak szacuje komisja europejska) rynek takich platform będzie się coraz bardziej powiększał. Ilość osób pracujących dla platform w roku 2022 szacowano na 28 mln osób, na 2025 rok jest to już szacunek 43 mln osób. Natomiast dochody platform z szacowanych w 2016 na 3 mld EUR w roku 2020 wzrosły do 14 mld EURO – blisko pięciokrotnie, więc jest to naprawdę bardzo duży rynek.
Poniżej ikonografiki ze strony komisji, na którą odsyłam po więcej szczegółów.