E-doręczenia i inne udogodnienia

0
(0)

Na 10/12/2023 zaplanowany był moment uruchomienia usługi e-doręczeń. Jest to pierwszy z ustawowo wskazanych terminów, dotyczy on każdej nowej organizacji rejestrowanej w KRS, a także organów publicznych, rządowych, JST, ZUS, KRUS, NFZ, adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, rzeczników patentowych, notariuszy.

Dotyczy, lub raczej – dotyczył. Czas przeszły, gdyż właśnie rząd zdecydował o przesunięciu tego terminu na 30/12/2023. Wielu specjalistów miało wątpliwości co do realnego wdrożenia tego zadania w planowanym terminie. Ba, ma go nadal – wątpliwości budzi zarówno tryb wprowadzenia tego przesunięcia, jak i w dalszym ciągu niewystarczające działania wdrożeniowe po stronie jednostek zobowiązanych do stosowania tegoż rozwiązania.

Z jednej strony należy się cieszyć, że informatyzacja naszych urzędów idzie do przodu. Niedawno sam odebrałem zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami po 40 min. od złożenia elektronicznego wniosku. W dalszym ciągu otwarta pozostaje jednak kwestia integracji tych wszystkich rozwiązań. W wielu momentach ma się jednak wrażenie, że ta informatyzacja idzie do przodu bez potrzebnej w takich przypadkach właściwej koordynacji i wspólnej koncepcji.

Bardzo trafnie opisuje to jeden z wpisów zamieszczonych na Linkedin, którego autorką jest Pani Jowita Pustuł. Jej wpis bardzo trafnie opisuje nam stan tej koordynacji i uspójniania danych, jakie przetwarzane są w systemach administracji publicznej.

Jak widać, problemów integracyjnych jest sporo. Ilość danych, miejsca i sposób ich przetwarzania będzie nam rosnąć lawinowo. Czy jesteśmy na to wszystko właściwie przygotowani? Zbliżające się działania związane z wprowadzeniem KSeF będą dla nas kolejnym testem na to, jak jesteśmy do tej digitalizacji przygotowani.

Grzegorz Pająk

Edit (22/12/2023)

Jednak zmiana – świeża decyzja Ministra Cyfryzacji przedłuża czas implementacji zapisów o e-doręczeniach, teraz to 1 października 2024 roku.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *