RODO: kultura nieprzestrzegania przepisów? (raport M. Schrems’a, noyb.eu)

0
(0)

28 stycznia wypada Dzień Ochrony Danych Osobowych – już 18-ty w historii ochrony danych. Na portalu noyb.eu prowadzonym przez aktywistę M. Schrems’a pojawił się z tej okazji kolejny raport, właśnie pod takim tytułem: 'RODO: kultura nieprzestrzegania przepisów?’.

Podstawowe tezy raportu rozpisałem na poniższym wykresie:

Raport powstał w oparciu o ankietę przygotowaną przez aktywistów noyb.eu wypełnioną przez ponad 1000 specjalistów zajmujących się ochroną danych osobowych. Jak mówią autorzy raportu: „(…) zapewniło to wyjątkowe spojrzenie od wewnątrz: 70% respondentów uważa, że władze muszą wydawać jasne decyzje i egzekwować RODO, aby zapewnić zgodność, a 74% twierdzi, że władze stwierdziłyby „istotne naruszenia”, gdyby dziś przekroczyły próg przeciętnej firmy.”

Brzmi to znajomo? Dla mnie tak. Rozbijamy się w gąszczu różnorakich decyzji, opinii, wskazówek, kodeksów w dalszym ciągu nie mając pewności, że nasze decyzje (IOD) i wybory (osoby, podmioty) są właściwe. Do tego dochodzą kwestie polityczne, kulturowe, związane z wykształceniem i świadomością prawną obywateli, wśród których percepcja określonych zdarzeń może być diametralnie różna – taka sama decyzja organu może zostać uznana za właściwą bądź nie w danym miejscu i sytuacji. „No nie mam jasności w temacie …„, jak brzmiała pewna piosenka, i tak po tych ponad 5-ciu latach RODO w dalszym ciągu mamy na swoim podwórku. A jak pokazuje raport – nie tylko na naszym podwórku tak jest.

A organy wskazane do kontroli, ale również do pomocy w ochronie danych osobowych często nam sprawy nie ułatwiają. Jak piszą autorzy raportu: „W ostatnich latach władze europejskie opracowały liczne wytyczne i zaangażowały się w długie „nieformalne” dyskusje z firmami, a następnie „zamykały” sprawy bez dalszych działań. Sądząc po opiniach inspektorów ds. zgodności, nie jest to niestety najlepsze wykorzystanie pieniędzy podatników”. Niestety, pod tym zdaniem również mogę się podpisać obiema rękami.

Zapraszam do lektury raportu, a podsumowanie użyte w tym wpisie w pełnej rozdzielczości jest do pobrania tutaj, grafika użyta ze strony noyb.eu.

Grzegorz Pająk

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *