Rozwój to … energia

0
(0)

Do niedawna to ropa była wskazywana jako podstawowy strategiczny surowiec każdej gospodarki, stanowiący o jej sile i bogactwie. Teraz wskazujemy dane jako nasz największy atut i źródło dochodu. Znacie pewnie ten obrazek, gdzie na szczytach wież wiertniczych nie ma dymu, tylko są loga firm IT. Ja pamiętam, ale nie mogę go znaleźć, więc wsparłem się AI 😎.

Po ogłoszeniu 'danych’ jako zwycięzcy najcenniejszego aktywa współczesnego świata, kolejnym kandydatem na pudło stały się jednak znowu materialne surowce – wszystko to, co jest nam potrzebne do rozwoju nowych technologii: krzem, karbon, lit, itp..

Do powstania tego pięknego obrazka, jak i do stworzenie kolejnych analiz, wsparcia AI w kolejnych dziedzinach potrzebny jest jednak … prąd, czyli wracamy do ropy, lub innych odnawialnych źródeł energii. Tak, bez energii nie mamy rozwoju. I nikt już chyba nie wątpi w to, że odnawialne źródła będą za jakąś chwilę jeśli nie podstawowymi źródłami naszej energii, to ich większą częścią. Warto więc przyjrzeć się raportowi Energy Technology Perspectives 2024 stworzonego przez IEA, światowych specjalistów od energii. Proponuję na spokojnie zapoznać się z całością raportu, może skorzystac z asystentów do analizy – całość ma blisko 600 stron.

Podrzucę tutaj podsumowanie jednego z rozdziałów, zatytułowanego „The prospects for manufacturing” (Perspektywy dla przemysłu wytwórczego). Ta część raportu koncentruje się na analizie perspektyw dla produkcji technologii czystej energii w rynkach wschodzących. Rozdział podkreśla fakt, że wiele krajów w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej posiada duże złoża minerałów krytycznych niezbędnych do transformacji energetycznej. Kraje te starają się rozwijać kopalnie i rozszerzać istniejące, aby sprostać rosnącemu popytowi. Przykładowo, Brazylia ogłosiła utworzenie Strategicznego Funduszu Inwestycji Mineralnych, którego celem jest pozyskanie ponad 200 milionów dolarów na promowanie nowych przedsięwzięć wydobywczych minerałów istotnych dla transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonej produkcji żywności.

Analizując perspektywy produkcyjne w podziale na technologie, uwzględniając cele polityki energetycznej i klimatycznej rządów, ogłoszone projekty produkcyjne i politykę przemysłową, a także warunki sprzyjające inwestycjom w krajach rozwijających się możemy się dowiedzieć, że:

Fotowoltaika: Kraje rozwijające się koncentrują się na późniejszych etapach łańcucha dostaw fotowoltaiki, takich jak montaż ogniw i modułów. Rozdział identyfikuje Azję Południowo-Wschodnią jako region o najbardziej sprzyjających warunkach do przyciągnięcia inwestycji w produkcję płytek i polisiliconu do fotowoltaiki. Region ten jest już eksporterem netto niektórych segmentów łańcucha dostaw fotowoltaiki i odpowiada za około 10% globalnej podaży ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Turbiny wiatrowe: W przypadku turbin wiatrowych, najważniejszymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi produkcji są poziom popytu krajowego i odpowiednia infrastruktura transportowa. Silne zasoby wiatrowe i infrastruktura portowa mogą wskazywać na przyszły potencjał do produkcji i eksportu turbin wiatrowych. Rozdział wskazuje Brazylię jako kraj o dużym potencjale w tym sektorze, dzięki silnemu popytowi krajowemu i rozwiniętej infrastrukturze transportowej.

Pojazdy elektryczne i baterie: Kraje rozwijające się mają szansę stać się ważnymi graczami w produkcji pojazdów elektrycznych i baterii. Rozdział identyfikuje Maroko i Indonezję jako kraje o dużym potencjale w tym sektorze, ze względu na dostęp do surowców, rosnący popyt krajowy i korzystne środowisko biznesowe.

Żelazo i stal: Rozdział podkreśla znaczenie dostępu do tanich i niezawodnych źródeł energii i materiałów dla rozwoju łańcuchów dostaw żelaza i stali, w tym tych opartych na technologiach o niemal zerowej emisji. W przeszłości huty stali zazwyczaj lokalizowano w pobliżu kopalń węgla, ale wraz z rozwojem technologii opartych na elektryczności, bliskość taniej energii odnawialnej będzie odgrywać kluczową rolę. Niskie koszty dostaw rudy żelaza również pozostaną ważnym czynnikiem sprzyjającym. Rozdział wskazuje Wietnam i Brazylię jako kraje o dużym potencjale w tym sektorze, dzięki niskim kosztom energii i rudy żelaza, dużym rynkom krajowym i korzystnemu środowisku biznesowemu.

Amoniak: Głównymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi produkcji amoniaku w rynkach wschodzących są dostęp do źródeł energii o niskiej emisji, istniejący popyt krajowy i zdolności produkcyjne, a także wykwalifikowana siła robocza. Rozdział identyfikuje Malezję, Wietnam, Brazylię, Chile, Urugwaj, Egipt, RPA i Maroko jako kraje o dużym potencjale w tym sektorze.

Rozdział ten (4.2) pokazuje, że transformacja energetyczna może przynieść znaczne korzyści rynkom wschodzącym, ale wymaga to odpowiednich działań ze strony rządów i sektora prywatnego, a także współpracy międzynarodowej. Jest tam też ciekawa analiza obecnych rynków, więc jakby ktoś chciał poznać rynek energii m.in. w Europie i w Chinach, to odsyłam do rozdziału 3 „Outlook in major markets”.

A gdyby ktoś szukał krajów, gdzie można znaleźć najważniejsze obecnie minerały, to polecam ikonografikę z visulacapitalist:

Ja nie wiem, jak nasza nowelizacja UKSC (a w zasadzie podmioty nią objęte) to przeżyje, jak za chwilę zaczniemy analizować nasze łańcuchy dostaw do ostatniego ogniwa… 😉

Grzegorz Pająk

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *